Projekty

Anketa

Anketa Semtex Dance 2000

Příprava anketních otázek se zaměřením na užívání ilegálních i legálních návykových látek byla realizována ve spolupráci s PhDr. Ladislavem Csémym z Laboratoře pro výzkum závislostí Psychiatrického centra Praha. Na vyhodnocení anketních otázek se velkou měrou podílela PhDr. Eva Křížová z Ústavu lékařské etiky University Karlovy, 3. lékařské fakulty. Finančně realizaci ankety umožnila akciová společnosti Technopublishing a magazín Tripmag, který spolu se serverem Czech Techno, poslytl na svých stránkách prostor zadání anketních otázek i pozdějšího vyhodnocení shromážděných dat.

Kompletní projekt zde

Dimenze konopí

Dimenze konopí

Cílem projektu Dimenze konopí je zprostředkovat širší veřejnosti informace o možnostech využití rostliny konopí lidskou civilizací a reálných rizicích spojených s užívání cannabinoidů člověkem. Návštěvníkům stránek www.dimenzekonopi.cz nabízí informační servis zaměřený na čtyři hlavní oblasti související s používáním jednotlivých částí konopné rostliny: energie, lék, surovina, radost. Zároveň každý návštěvník stránek může vyjádřit svůj názor na rozdělení ilegálních drog (na jejichž seznamu se konopí od poloviny minulého století nachází) podle zdravotních a sociálních rizik prostřednictvím mailu zaslaného poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za jeho kraj.

Konopí neumí psát ani mluvit, umí pouze růst a plodit. Proto se také nemůže bránit dezinformacím, polopravdám a lžím, které na jeho adresu rozšiřují nejrůznější zájmové skupiny, aby tak obhájili pokračování jeho takřka 70 leté prohibice. Projekt Dimenze konopí má tento komunikační handicap konopí alespoň prostřednictvím webového prostředí kompenzovat a upozorňovat veřejnost na legislativní procesy, které s pokračováním či ukončením prohibice jeho pěstování přímo či nepřímo souvisejí.

Drogmem Stage

Drogmem Stage present D-Code

Lékaři spolupracující s Drogmem o.s. zajišťovali spolu s Transhospital s.r.o. lékařskou službu 1. pomoci na 2. ročníku největšího tanečního festivalu pořádaného na území České republiky Open Air Field. Prostřednictvím dvou PC probíhalo během party u stánku Drogmem o.s kvalitativní testování zájmu návštěvníku party o preventivní informace poskytované formou PC hry D-Code a databázi kvantitativních analýz XTC. Naprostá většina reakcí ze strany návštěvníků party na prezentované informace byla pozitivní. Zajímali se hlavně o to, zda bude někdy D-code dostupný v češtině, o internetovou adresu projektu a navazující projekty a datum zpřístupnění databáze kvantitativnívh analýz XTC na internetu laické veřejnosti. Díky jazykové bariéře hovorové angličtiny projektu D-Code a souběžnému kvalitativnímu testování XTC u sousedního stánku nadace Drop-in byl častějším požadavkem přístup do databáze kvantitativních analýz XTC.

Seminář Harm reduction & parties

Metody Harm reduction a sběr dat v prostředí hromadných kulturních akcí

Pořádali : Občanská sdružení KLUB HURÁ KAMARÁD, PODANÉ RUCE, DROGMEM, ve spolupráci s Národním monitorovacím střediskem pro drogy a drogové závislosti.

Den a místo konání: 23. 8. 2003 Pardubice (areál dostihového závodiště)

Program:

14:00-15:45
MUDr. Petr Skála (Traumatologické centrum, Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady) - První pomoc při bezvědomí na hromadné kulturní akci

16:00-16:30
MUDr. Tomáš Páleníček (Psychiatrické centrum Praha) - Fenomén polydrug use - syntetické drogy v prostředí tanečních parties (účinky, rizika a kontext užívání syntetických drog)

16:30-17:00
MUDr. Pavel Kubů (Společnost pro návykové nemoci České lékařské společnosti J.E. Purkyně) - Harm reduction v prostředí hromadných kulturních akcí

17:00-17:30
Jiří Valnoha (Podané ruce o.s.) - Zásady intervence v terénu

17:30-18:00
(Národní protidrogová centrála) - Trh se syntetickými drogami v ČR v mezinárodním kontextu/Využití policejních poznatků při ochraně veřejného zdraví (účast a definitivní znění příspěvku zatím nepotvrzeny)

18:15-20:00
Panelová diskuze (řídí Mgr. Blanka Korčišová a Mgr. Ondřej
Petroš - Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti) - Evaluace preventivních aktivit na taneční scéně
Host panelové diskuze: Aleš Bleha - promotér Bassline

22:00-2:00
Podané ruce o.s., Klub Hurá kamarád a další - Praktické ukázky intervence v terénu hromadné kulturní akce Summer of love 2003

Tanec a drogy

Anketa Dance 03

Anotace výzkumného projektu dotazníkového šetření

Cíle projektu

Zjistit údaje o rozsahu, způsobu a kontextu užívání drog u specifické populace návštěvníků tanečních akcí, kde se typicky koncentrují rekreační uživatelé drog. Porovnat získané údaje s výsledky obdobných dotazníkových šetření provedených v roce 2000 v České republice a v letech 2000, 2001 a 2002 ve Velké Británii.

Navrhovatel a odpovědný řešitel projektu

MUDr. Pavel Kubů (Ústav lékařské informatiky, UK, 2. lf)

Rešitelský tým (abecední pořadí)

PhDr. Ladislav Csémy (Psychiatrické centrum Praha)
MUDr. Tomáš Páleníček (Psychiatrické centrum Praha)
Lukáš Zilvar (iMedia s.r.o.)

Kompletní projekt zde

Tripmag

Specifická primární prevence škodlivého užívání tanečních drog

Publikace a redakce článků s drogovou tématikou v Magazínu taneční scény Tripmag. Realizace projektu začala v roce 1999. Do dnes bylo na stránkách měsíčníku Tripmag publikováno více než 15 článků s upozorněním na akutní i chronická zdravotní rizika užívání širokého spektra ilegálních i legálních návykových látek.

Mobilní toxikologická laboratoř

Mobilní toxikologická laboratoř

Mobilní laboratoř zaměřená na kvalitativně-kvantitativní analýzy ilegálních látek v prostředí masových hudebních akcí: kontaktní práce, specifická prevence, harm reduction a early warning systém cílené na populaci uživatelů syntetických drog (extáze).

Užívání drog mladými lidmi je v současné době velmi významným problémem celé společnosti. V posledních dvou desetiletích se objevily nové trendy v užívání drog, odlišné od klasické problematiky spojené s užíváním opiátů, amfetaminu nebo kokainu. Jde zejména o fenomén „polydrug use“ a užívání syntetických drog. Pojem „polydrug use“ je vyjádřením situace, kdy uživatelé nepreferují významně jednu drogu ale užívají všechny možné drogy a navíc je velmi často užívají současně. Vývoj současné situace je historicky těsně spjat se vznikem moderní elektronické taneční hudby (např. house a techno) a s rozmachem celovečerních produkcí tohoto moderního stylu, tzv. parties (raves). Některé drogy kromě toho, že přinášejí svým uživatelům příjemné prožitky, ve spojení s taneční hudbou významně umocňují prožitek z hudby a jsou velmi často v tomto prostředí zneužívány. To vedlo k pojmenování nové poměrně heterogení skupiny drog – tzv. tanečních drog. Mezi taneční drogy se řadí mnoho látek, od drog přírodních (kanabis, mezkalin, halucinogení houby) přes drogy izolované z přírodních zdrojů (kokain, LSD) až po drogy syntetické (extáze, amfetaminy, ketamin, fencyklidin, GHB apod). Closvětově nejužívanější taneční drogou jsou v současné době konopné produkty. Dalšími vysoce zneužívanými látkami na taneční scéně posledního desetiletí jsou extáze, kokain a amfetaminy. Podstatně méně jsou zneužívány halucinogeny. Droga extáze je na taneční scéně druhou nejpopulárnější drogou hned po konopných produktech. Nejčastěji je distribuována v tabletové formě. Pod slovem extáze se skrývá látka 3,4 – metylendioxymetamfetamin (MDMA) patřící do skupiny syntetických drog.

Kompletní projekt zde

Projekt Drogmem

Projekt Drogmem

Cílená specifická primární prevence problémů působených návykovými látkami u osob se zvýšeným rizikem formou počítačové hry Drogmem a veřejného informačního zdroje www.drogmem.cz s informacemi o rizicích spojených s užíváním návykových látek.

Kompletní projekt zde

XTC DB

XTC DB

Internetová databáze kvantitativních testů tablet extáze s vyhledávacím systémem www.xtcdb.cz, monitorující výskyt zvláště nebezpečných syntetických drog v ČR a složení tablet extáze vyskytujících se na území ČR.

Kompletní projekt zde

© 2010 DROGMEM o.s.
Developed by futique boutique OIIO