Mobilní toxikologická laboratoř

Mobilní laboratoř zaměřená na kvalitativně-kvantitativní analýzy ilegálních látek v prostředí masových hudebních akcí: kontaktní práce, specifická prevence, harm reduction a early warning systém cílené na populaci uživatelů syntetických drog (extáze).

Užívání drog mladými lidmi je v současné době velmi významným problémem celé společnosti. V posledních dvou desetiletích se objevily nové trendy v užívání drog, odlišné od klasické problematiky spojené s užíváním opiátů, amfetaminu nebo kokainu. Jde zejména o fenomén „polydrug use“ a užívání syntetických drog. Pojem „polydrug use“ je vyjádřením situace, kdy uživatelé nepreferují významně jednu drogu ale užívají všechny možné drogy a navíc je velmi často užívají současně. Vývoj současné situace je historicky těsně spjat se vznikem moderní elektronické taneční hudby (např. house a techno) a s rozmachem celovečerních produkcí tohoto moderního stylu, tzv. parties (raves). Některé drogy kromě toho, že přinášejí svým uživatelům příjemné prožitky, ve spojení s taneční hudbou významně umocňují prožitek z hudby a jsou velmi často v tomto prostředí zneužívány. To vedlo k pojmenování nové poměrně heterogení skupiny drog – tzv. tanečních drog. Mezi taneční drogy se řadí mnoho látek, od drog přírodních (kanabis, mezkalin, halucinogení houby) přes drogy izolované z přírodních zdrojů (kokain, LSD) až po drogy syntetické (extáze, amfetaminy, ketamin, fencyklidin, GHB apod). Closvětově nejužívanější taneční drogou jsou v současné době konopné produkty. Dalšími vysoce zneužívanými látkami na taneční scéně posledního desetiletí jsou extáze, kokain a amfetaminy. Podstatně méně jsou zneužívány halucinogeny. Droga extáze je na taneční scéně druhou nejpopulárnější drogou hned po konopných produktech. Nejčastěji je distribuována v tabletové formě. Pod slovem extáze se skrývá látka 3,4 – metylendioxymetamfetamin (MDMA) patřící do skupiny syntetických drog.

Mezi hlavní akutní psychické účinky MDMA patří euforie, pocity štěstí, lásky, dobrosrdečnosti, zvýšená komunikativnost, vhled do sebe, soucítění s okolím, empatie. Díky těmto jejím vlastnostem jsou MDMA a další látky s podobnými účinky řazeny do nové skupiny drog - entaktogenů nebo empatogenů. Podstatně méně se po užití MDMA může vyskytnout úzkost nebo deprese. MDMA ovlivňuje řadu parametrů fyzických funkcí organismu, zejména působí na termoregulaci, kardiovaskulární aparát, imunitní systém a spánek, způsobuje miosu, užití může akutně vyvolávat nauseu a zvracení. Přes relativně nízkou incidenci závažných komplikací spojených s užitím MDMA (což jí dává mezi uživateli punc relativní bezpečnosti) existuje řada popsaných případů významné akutní toxicity této drogy, v některých případech končících i smrtelně. Mezi největší rizika akutní toxicity patří rozvoj serotoninového syndromu provázeného hypertermií, diseminovanou intravaskulární koagulopatií (DIC) a multiorgánovým selháním, dále akutní selhání jater, poruchy srdečního rytmu a cévní mozkové příhody. Navíc z dlouhodobého hlediska je o MDMA známo, že její uživatelé jsou vystaveni významnému neurotoxickému účinku postihujícím selektivně serotonergní a velmi pravděpodobně i dopaminergní systém centrální nervové soustavy. Serotonin je velmi úzce spjat s emotivitou a kognitivními funkcemi. Neurotoxický účinek MDMA je zejména spojován se subklinickou kognitivní deteriorací uživatelů a s vyskytujícími se poruchami nálady.

Jak již bylo zmíněno výše, extáze se na ilegálním trhu vyskytuje nejčastěji ve formě tabletek nebo kapslí různých velikostí a barev. Její cena se na české scéně pohybuje od 80 Kč (při nákupu většího množství) do 300 Kč za jednu tabletku. Tablety extáze obsahují nejčastěji jako účinnou aktivní substanci MDMA (cca 70 – 80% případů) a to obvykle v množství od 20mg do 150mg. Ve zbylém počtu případů se v tabletách vydávaných za extázi mohou objevit nejrůznější jiné psychoaktivní látky, někdy jsou za extázi vydávány různé farmaceutické preparáty, někdy v tabletách není obsažena žádná aktivní substance. Tyto tzv. „fake tablety“ (falešné extáze) mohou obsahovat dalších psychoaktivních látek (nejčastěji syntetických drog ze skupiny derivátů fenylethylaminu), jejichž užití je leckdy spojeno s mnohem větším nebezpečím akutní i dlouhodobé toxicity ve srovnání s MDMA. Mezi jedny z nejnebezpečnějších látek této skupiny patří entaktogeny parametoxyamfetamin (PMA), 4-metylthioamfetamin (4-MTA), 2,5-dimetoxy-4-metylamfetamin (DOM, STP), 2,5-dimetoxy-4-bromoamfetamin (DOB). Tyto a řada dalších byly již v tabletách vydávaných za extázi zachyceny v mnoha zemích světa. Užití těchto látek jak samotných tak i velmi často kombinovaných s MDMA může vést až k ohrožení uživatele na životě. Uživatelé extáze velmi často užívají několik tabletek v průběhu večera a navíc velmi často extázi kombinují s jinými drogami (zejména s kanabisem, alkoholem, kokainem, amfetaminy a halucinogeny; dokonce ve větším počtu případů než ti kteří užijí extázi samotnou). Vzhledem k tomu se zde velmi významně zvyšuje riziko rozvoje akutní toxicity a vzniku závažných zdravotních komplikací.

Skupina návštěvníků tanečních parties je velmi heterogenní. Jedná se zejména o mladé lidi ve věku 15-35 let. Mladí lidé ovlivnění taneční kulturou jsou z velké části uživatelé drog nebo při nejmenším experimentátoři. Navíc samotné prostředí tanečních parties je rizikovým prostředím pro užívání drog. Tato skupina lidí je vzhledem k její heterogenosti běžnými kontaktními metodami velmi těžko zasažitelná a je tedy i velmi těžké cíleně na tuto populaci působit. Přirozeným místem, kde se dá efektivně navázat kontakt s touto skupinou uživatelů je právě prostředí tanečních parties. Další velmi významnou formou kontaktu je vzhledem k obecně dobré ekonomicko sociální situaci těchto lidí (většinou se jedná o studenty a mladé zaměstnané perspektivní jedince) působení prostřednictvím internetu (nejrůznější poradenské činnosti, informační servery apod). Vzhledem k obecně nízké informovanosti této populace o rizicích spojených s užíváním extáze a ostatních tanečních drog a jejich velmi rizikovému chování (polydrug use) je nezbytné na tuto populaci cíleně působit a to jak ve smyslu primární prevence, tak zejména i v rámci sekundární a terciární oblasti preventivních aktivit.

Unikátní a ověřenou metodou pro kontakt s klienty, předávání preventivních a informačních materiálů a zároveň působení na úrovni harm reduction aktivit patří testování drog přímo v prostředí tanečních parties. V dnešní době jsou v praxi nejčastěji používány dvě metody testování. První metodou, jejíž přínos je zejména v kontaktování klienta a předávání preventivních informačních materiálů, je kvalitativní testování extáze. Vlastní test drogy přináší velmi omezené a orientační stanovení psychoaktivních substancí v droze (barevné testy pomocí činidel Marquis a Meckel) s nízkou výpovědní hodnotou a minimální efektivitou v případě některých zvlášť nebezpečných substancí. Druhou formou je kvalitativně-kvantitativní analýza drog s využitím mobilní toxikologické laboratoře. Tato metoda má všechny výhody předchozí metody a navíc přináší v relativně krátkém časovém úseku (okolo 20 minut) přesnou informaci o složení drogy. To umožňuje včasný záchyt zvláště nebezpečných substancí a zároveň přináší i informaci o procentuálním množství čisté drogy obsaženém ve vzorku. Tato metoda má tedy velmi vysokou výpovědní hodnotu. Jedná se o velmi efektivní součást systému včasného varování a to jednak přímo v prostředí parties (umožňuje vyvarování se užívání zvlášť nebezpečných látek v tomto prostředí – harm reduction) tak i velmi efektivně přispívá do systémů na národní a mezinárodní úrovni.

Cílem tohoto projektu je vybudování mobilní toxikologické laboratoře. Tato laboratoř bude vyjíždět na hromadné taneční akce (nad 5000 lidí) kde bude provádět kvantitativní analýzy drog. Kromě vlastních analýz drog bude součástí projektu kontaktní práce s klienty v prostředí tanečních akcí a sběr socidemografických dat a dat cílených na monitoring postojů návštěvníků ve vztahu k drogám (evaluace). Součástí projektu je naprogramování internetové databáze obsahující data zjištěná testováním. Jednotlivé drogy zde budou zobrazeny a detailně popsány (rozměry, datum a místo výskytu a chemické složení). Databáze bude vybavena vyhledávacím systémem umožňujícím rychlou orientaci. Mobilní laboratoř bude velmi významně přispívat do systému včasného varování na národní i mezinárodní úrovni. V rámci projetu budou poskytována školení a přednášky cílené zejména na problematiku polydrug use, užívání syntetických drog a terénní práci v prostředí hromadných tanečních akcí. Dále se bude rozvíjet spolupráce s policií na úrovni sdílení analytických dat a nejrůznějších forem školení a přednášek. Neméně důležitou ideou projektu je snaha o vybudování základů pro spolupráci mezi pořadateli tanečních akcí, záchrannou službou, ochrankou a policií s cílem minimalizace rizik, které prostředí tanečních akcí přináší (viz materiál Bezpečnější Tanec doporučený RVKPP). Mobilní laboratoř bude sloužit všem návštěvníkům vybraných tanečních akcí, data dostupná v internetové databázi budou k dispozici jak široké veřejnosti tak i odborníkům. Objem populace lidí zasažitelných projektem tvoří zhruba 3 – 8 % celé populace mladých lidí ve věku 15 – 35 let.

zpět

© 2010 DROGMEM o.s.
Developed by futique boutique OIIO