Vliv konopí na zdraví

Zdraví je Světovou zdravotnickou organizací(SZO) definováno jako „stav úplné fyzické, psychické a sociální pohody, nikoliv pouze nepřítomnost nemoci nebo tělesné vady“. Kanabinoidy a látky vznikající hořením konopných květů při nejčastějším způsobu užití ovlivňují zdraví konzumenta konopí ve všech třech zmíněných rovinách. Dlouhodobá nebo nadměrná konzumace konopí může být také příčinou rozvoje různých nemocí. Lékaři, psychologové a sociologové, kteří se zabývají dlouhodobým studiem vlivu konzumace konopí na zdraví jedince, se během druhé poloviny 20. století úspěšně vymanily ze lží a polopravd rozšiřovaných během jeho první poloviny. Jednotlivé závěry podrobného a na rozdíl od minulosti objektivního (ideologicky nezatíženého:-) výzkumu jsou i prostřednictvím internetu k dispozici nejen odborníkům, kteří o ně projeví zájem. Medicína, psychologie a sociologie dnes už tedy mají v odpovědích na otázky ohledně rizik spojených s konzumaci konopí celkem jasno. A jak jste na tom vy?

Fyzická rizika

Rizika pro plod

Psychická rizika okamžitá

Psychická rizika dlouhodobá

Sociální rizika

Léčivé účinky konopí

Účinky konopí lze využít při léčbě nejrůznějších nemocí při nichž je zapotřebí u pacienta snížit nevolnost a podpořit chuť k jídlu, eventuelně zvýšit jeho hmotnost. Dalšími perspektivními skupinami léčiv, o kterých se uvažuje v souvislosti s jednotlivými léčebně využitelnými účinky kanabinoidů jsou léky proti bolesti, asthmatu, vysokému krevnímu tlaku, prášky na spaní, léky na nejrůznější neurologická onemocnění s křečovitým stažením svalů, protizánětlivé léky, antibiotika, léky na epilepsii či zelený zákal, preparáty modulující (ve smyslu + v dávkách kolem 0,01mg/kg tělesné hmotnosti, ve smyslu – v dávkách kolem 10mg/kg) imunitní funkce organismu nebo léky použitelné v terapii alkoholového abstinenčního syndromu. Tyto i některá další možná využití v terapii lidských nemocí zkoumají projekty v Británii (financováno vládou), Kanadě (financováno vládou), USA (2 na sobě nezávislé farmaceutické firmy), Izraeli a pravděpodobně i jinde. V ČR se dlouhodobým výzkumem účinků kannabinoidů zabývá především Ústav farmakologie, LF MU Brno. Nestorem výzkumu nově objeveného (1988) systému kanabinoidových receptorů na povrchu nejrůznějších buněk lidského těla se stal profesor Hanuš působící na University of Hebron. Roku 1992 spolu s kolegou Devanem objevili lidským tělem ve stopovém množství produkovaný kanabinoid, který nazvali podle jeho zjištěných účinků anandamid (ananda=blaženost:-).

Koncentrace THC v konopí

Koncentrace THC v českých „outdoor“ modelech se pohybuje většinou v intervalu 2-5%. Nejvyšší doložená koncentrace v ČR je 13,5% a byla zaznamenána v „indoor“ modelu. Koncentrace THC v holandském modelu „Nederwiet“ se pohybuje kolem 8,5%. Průměrná koncentrace THC v Evropě je pak stanovena na 6%. V USA byla průměrná koncentrace THC v konopí v letech 1980-1995 naměřena v intervalu 2,06% až 3,35%. Nejvyšších koncentrací dosahuje THC samozřejmě v hašiši, kde se pohybuje kolem 20%, a hašišovém oleji, kde dosahuje hodnot až 50%.

Způsoby aplikace

Na úvod je důležité uvědomit si, že o míře (nikoliv kvalitě) účinku jakékoliv psychotropní látky na receptory lidských buněk rozhoduje absolutní množství efektivně vstřebané látky, nikoliv její koncentrace v rostlinném materiálu. Při kouření jointa se vstřebá přibližně 50% THC obsaženého v zabalené květině, což představuje při průměrně 500mg 2% konopí v jednom jointu celkovou přijatou dávku 2,5 mg THC. Nástup účinku vykazuje jisté rozdíly v závislosti na individuální citlivosti a předchozích zkušenostech s THC, většinou se však dostaví během pár desítek sekund až několika minut. Vrchol intoxikace pak nastává mezi 40. až 80. minutou. Délka ovlivnění psychiky byla zkoumána v celé řadě studií. Většina studií zaměřená na schopnost řídit motorová vozidla či kvalitu jemných pohybů uvádí prokazatelné změny ještě po 2-4 hodinách od užití. Nejdelší ovlivnění bylo naměřeno ve studii provedené s piloty letadel, u nichž byly změny prokazatelné ještě za 24 hodin po užití.

Při požití konopí ústy dochází ke vstřebání většiny THC obsaženého v rostlinném materiálu (nebo je předem rozpuštěno v tuku a následně přidáno do nerůznějších druhů pečiva). Tudíž i model nekvalitní ke kouření může při požití ústy překvapit konzumenta silou a délkou vyvolaného účinku. Nástup účinku se dostavuje s prodlevou 20-30 minut od požití a vrcholu dosahuje obvykle mezi 2. až 4. hodinou. Čas nástupu účinku i dosažení vrcholu jsou závislé na náplni žaludku, je-li konopný koláček požit nalačno budou oba časy kratší než při požití koláčku po obědě s několika chody. Intoxikace po požití ústy má kolísající průběh. Účinek nastupuje a ustupuje ve vlnách, které mohou mít individuálně velmi odlišný charakter.

Novějším způsobem příjmu konopí je vaporizace, při níž ve speciálně konstruovaných přístrojích zvaných vaporizéry dochází k působení vysokých teplot (většinou 200-300°C) na biologický materiál. Tyto teploty jsou dostatečné k vylouhování všech kanabinoidů a rostlinných silic obsažených v konopí, ale nedochází při nich k hoření. Vzduch vdechovaný uživatelem prostřednictvím delší hadičky či plastových pytlíků opatřených uzávěrem se speciálním ventilem neobsahuje žádné toxické zplodiny přijímané při kouření konopí. Jeho kvalita je tedy až na obsah kanabinoidů srovnatelná se vzduchem dýchaným při procházce po jarní či letní louce. Rychlost nástupu účinku THC a dosažení vrcholu intoxikace je při vaporizaci obdobná jako při kouření konopí, fyzická rizika vaporizace vzhledem ke kouření jsou však nesrovnatelně nižší.

zpět

© 2010 DROGMEM o.s.
Developed by futique boutique OIIO