Tekutá extáze

GHB neboli Gama-HydroxyButyrate, jinak také tekutá extáze (liquid E nebo liquid Ecstasy), v češtině Gama-Hydroxymáselná kyselina je přirozenou součástí metabolismu savců. Je přítomen ve všech buňkách lidského těla a je považován za nutritient (látka důležitá pro stavbu a funkci organismu). V mozku se nachází v nejvyšších koncentracích v hypothalamu a bazálních gangliích. Vysoké koncentrace GHB jsou dále prokázány v ledvinách, srdci, kosterním svalstvu a hnědé tukové tkáni. GHB je zároveň metabolitem (produktem rozpadu) i prekurzorem (substrátem pro syntézu) mozkového inhibičního neurotransmiteru GABA (gama-aminomáselná kyselina), který je také řazen mezi nutritienty. Ačkoliv jsou si tyto látky strukturálně velice podobné, GHB neúčinkuje přímo přes GABA receptory, ale využívá vlastní receptorový systém.

Historie

GHB bylo poprvé syntetizováno před 30 lety francouzským vědcem Dr.H. Laboritem, který zkoumal efekty GABA v mozku. Protože GABA velice špatně přoniká tkáňovou bariérou mezi krví a mozkem, syntetizoval Laborit GHB, které touto bariéru proniká velmi dobře a v mozku je metabolizováno na GABA. Laborit objevil, že GHB má vzhledem ke GABA celou řadu účinků navíc. Během těchto let se mnoho dalších vědců začalo věnovat extenzivnímu výzkumu efektů GHB. V Evropě se postupně začalo používat jako celkové anestetikum, jako lék při nespavosti a narkolepsii(záchvatovité onemocnění, při němž postižený náhle proti své vůli upadá do krátkého spánku), jako pomoc při porodu (zvyšuje sílu děložních stahů, snižuje bolest a zvyšuje dilataci děložního hrdla). Dále se GHB používalo v léčbě alkoholismu a alkoholového abstinenčního syndromu.

Během osmdesátých let bylo GHB volně prodejné v obchodech se zdravou výživou, kde se setkalo s velkou oblibou u body-builderů pro pozitivní účinek na růst svalové hmoty a redukci vrstvy podkožního tuku. V několika posledních letech si GHB postupně získalo popularitu jako rekreační droga.

V USA se GHB dostalo velké popularity v souvislosti se smrtí herce River Phoenixe. Média rozšířila zvěsti, že jeho smrt byla přímým následkem předávkování GHB. Tyto „hospodské“ povídačky byly odstartovány clubbery, zveličovány reportéry, zmanipulovány agenty DEA a odmítnuty v pitevní zprávě. NEWSWEEK tehdy GHB nazval „záhadnou a nebezbečnou stereoidní substitucí“, ale pravděpodobně největší dezinformace se dopustila DEA, když její agent informoval novináře, že slangový výraz pro GHB je „Great Bodily Harm“. Tento dezinformační pokus vyšel nad očekávání dobře, vystrašil spoustu Američanů a pohoml Federal Drug Administration(FDA) v postavení GHB mimo zákon.

Jak to maká

GHB nepůsobí obdobně jako GABA přes její receptory v mozkové tkáni, ale přes své vlastní receptory, které zatím nejsou podrobně prostudovány a zároveň modifikuje účinky endogenního opioidního systému. Pouze malá část GHB se v mozku přemění na GABA. To způsobuje rozdílnost účinků těchto dvou látek. U GHB není popisován vznik tolerance ani fyzického návyku. Dále nebyly prokázány žádné dlouhodobé nežádoucí účinky. GHB dále chrání mozkové buňky před poškozením volnými radikály, snižuje nároky mozku na kyslík a glukozu. Zvýšená hladina GHB v moči je prokazatelná pouze 4 až 5 hodin po užití. Metabolizuje se na oxid uhličitý a vodu bez vzniku toxických produktů. Účinky GHB vymizí obvykle během 1 až 3 hodin vzácněji mohou trvat déle (až 8 hodin) v závislosti na dávce. Nejnižší dávky způsobují relaxaci a působí protistresově. Jsou také využívány v kulturistice a při hubnutí.

Malé dávky v rozmezí 10-20mg/kg (0,70g až 1,40g u 70kg jedince) mají výrazný prosexuální efekt a euforizující účinek, ale může zároveň dojít k dočasné ztrátě paměti a snížení svalového napětí. Jako prosexuální účinky jsou zmiňovány ztráta zábran, zvýšená citlivost při fyzickém kontaktu, lepší erektabilita penisu, zintenzivnění orgasmu mužů, ženy tvrdí, že jejich orgasmus je také delší a intenzivnější, ale trvá déle než ho dosáhnou a to tím déle čím je vyšší dávka. Dalšími účinky, které nebývají žádoucí, mohou být nevolnost, závratě, pocity na zvracení nebo zvracení a špatná koordinace pohybů (jako u intoxikace alkoholem).

Při dávkách 20-30mg/kg (1,40g až 2,1g u 70kg jedince) dojde k navození somnolence (spavosti) nebo až spánku. Spánek vyvolaný GHB je velmi podobný spánku fyziologickému. Tohoto efektu se v medicíně využívá při léčbě nespavosti a narkolepsie.

Dávky 30-50mg/kg se dají použít k anestezii malých dětí, které je třeba občas znehybnit, například při vyšetření počítačovou tomografií nebo magnetickou rezonancí. Dávky 50mg/kg (3,50g u 70kg jedince) a vyšší způsobí anestesii, s výrazným poklesem hloubky dechu a jeho frekvence a s poklesem srdeční frekvence bez výraznějšího vlivu na tlak.

Při spánku navozeném GHB je zachována různě silná reakce na bolest a může dojít k záchvatovité aktivitě, která se projeví několika vteřinovým probuzením k plnému vědomí a posléze opět upadnutí do hlubokého spánku. Mohou se dostavit i tonické křeče, které mohou vést k ohrožení života, zvláště pokud během nich dojde ke zvracení.

Na co si dát bacha

Máme-li shrnout nežádoucí účinky intoxikace GHB (bez vztahu k užité dávce), jsou to především ospalost a otupělost, závratě, pocity na zvracení a zvracení (často se projevuje úporným zvracením „pěny“), poruchy koordinace pohybů a držení rovnováhy, tonické křeče při GHB spánku, bolest hlavy a ortostatická hypotenze (možnost ztráty vědomí při náhlé změně polohy těla v důsledku snížení tlaku krve). Vzácnějšími nežádoucími účinky mohou být průjem, inkontinence (neschopnost udržet moč a stolici), dočasná ztráta paměti a náměsíčnictví. GHB by se nemělo kombinovat s žádnou další psychoaktivní látkou, obzvláště se stává velmi nebezpečným hlavně v kombinaci s látkami, které tlumí centrální nervovou soustavu (benzodiazepiny, fenothiaziny, opiaty, barbituraty, antikonvulziva atp.). Alkohol patří rovněž k látkám, se kterými by se GHB nemělo za žádných okolností kombinovat, protože má podobný účinek na mozek jako GHB(jejich účinky se navzájem zesilují) a experimentátoři, kteří kombinují všechno se vším, se mohou v tomto případě dočkat těch nejhorších účinků GHB včetně závažného ohrožení svého života. GHB člověk dále nesmí užít v případě, že trpí jakýmkoliv závažným onemocněním, epilepsií, eklampsií, při hypeprolaktinemii, Cushingově syndromu, při chorobách srdce a cév, při zpomalené srdeční činnosti a při poruchách převodního systému srdce.

Distribuce v ČR

Na českém trhu se doposud objevily dva preparáty s obsahem GHB. Prvním z nich byl RELAXER obsahující alfa-2-furanolakton (prekurzor GHB) v ředění 1:8, který byl z trhu ztažen a byl nahrazen preparátem GABA-MAX, který se všat na trhu také příliš dlouho neohřál. Od podzimu 1999, kdy byl GHB odebrán statut potravinového doplňku, tyto preparáty nejsou na území ČR v prodeji. Lze se však stále setkat s podomácku vyrobeným GHB, které je však 10-50x koncentrovanější než komerční preparáty.

Jak pomoct

Co dělat v případě, že se někdo ve vašem okolí složí k zemi s pěnou u pusy nebo začne zvracet, přestane komunikovat, bude reagovat jen na silné bolestivé podněty, bude mít téměř neznatelný dech a puls a vy budete mít podezření, že během party užil GHB nebo mu z kapsy vypadne lahvička s nápisem GABA-MAX nebo RELAXER? V lepším případě se dotyčný může po několika desítkách minut až hodinách probrat k plnému vědomí. Vzhledem k tomu, že každý stav spojený s takovouto ztrátou vědomí je potenciálním ohrožením života, je lepší zajistit pro momentálně nesvéprávného kamaráda odbornou pomoc, popřípadě zavolat rychlou záchrannou službu.

Jak to frčí

GHB je v dnešní době ve světě, ale i u nás, užíváno hlavně pro své euforizující a prosexuální účinky, čímž si také zasloužilo název tekutá extáze. U nás se stává v poslední době oblíbenou drogou na parties. Bohužel stále dost lidí kteří s GHB přicházejí do styku, vůbec neví co může tento nutritient způsobit při kombinaci s jinými drogami nebo při užití větších (anestetických) dávek, jejichž účinek je rozhodně dalek účinkům „extáze“. Každý, kdo tuto látku chce užít, by se měl pořádně zamyslet nad tím, kolik jí vzhledem ke své hmotnosti může užít, aby zůstal při vědomí.

zpět

© 2010 DROGMEM o.s.
Developed by futique boutique OIIO