Drogové mixy

Česká republika se po sjednocení Německa v roce 1990 znovu dostala na první místo v počtu vypitých piv na jednoho občana. Každý z nás, včetně kojenců, malých dětí, abstinentů, poslanců, policistů, řidičů, smažek a jiných pacientů, vypije podle statistiky jedno pivo deně. Možná je tomu tak i proto, že řada našich spoluobčanů nepovažuje pivko za alkohol, potažmo za drogu toxickou pro lidské tělo. Občas se pak cítí spravedlivě rozhořčeni, když jejich ratolesti často i méně toxické drogy užívají. Kdo jim takovou pitomost poradil? To musel někdo určitě našemu Ládínkovi podstrčit, vždiť jsme taková slučná rodina. Slova napovídají, příklady táhnou. Většina veselic se bez alkoholu tudíž neobejde. Neobejde se bez něj ani většina party, kde je však oproti hospodě nebo večírku s příbuznými větší pravděpodobnost kombinace alkoholu s některou další legální i ilegální drogou. Při kombinování libovolného počtu jiných drog s alkoholem platí vždy pravidlo silnějšího jak pro samotný účinek koktejlu, tak i pro nevolnost během abstinenční syndrom, který je nedílnou součástí intoxikace alkoholem, ale i dalšími drogami.

Nikotin a alkohol

Pravděpodobně nejčastější kombinace dvou drog, na které vzniká jak psychická tak fyzická závislost. Účinek slabšího nikotinu se během intoxikace alkoholem dostává do pozadí. O to horší bývá ráno po propité a prokouřené noci bez citagarety nebo lahváče, které však průběh abstinenčního syndromu mohou pouze zmírnit a to ještě ne vždy. V případě, že takto legálně intoxikovaný jedinec zvracel již v průběhu noci, ranní lahváč situaci ještě o něco zhorší.

Barbituráty a alkohol

Nejsou vhodnou kombinací pro silvestrovskou noc, protože nejčastějším výsledkem bývá tzv. čelo, kdy jedinec spokojeně usne s hlavou na stole na volném místě 0,5m od soundsystemu o výkonu 60.000 W. Během takto vyvolaného bezvědomí může dojít k utlumu dechového centra a posléze srdečnímu selhání.

Cannabinoidy a alkohol

Alkohol patří v Čechách na první místo mezi užívanými legálními drogami, konopí zase mezi ilegálními. Tato kombinace měké a tvrdé drogy (uhodnete která je která?) bude asi po nikotinu a alkoholu druhým nejčastějším koktejlem, nejen na megaparties, ale i v některých hospůdkách, klubech či soukromých veselicích. Výsledný účinek výstižně charakterizuje výrok neznámého kaliče: „Tak nevim jestli sem spíš opilej nebo zhulenej“. Ono se dá předem totiž velmi špatně odhadnout, která droga nakonec nabere vrchu. Většinou je to ale ta, které bylo během večera požito více. Přímo sázkou do loterie osudu je se nejprve opít a pak si ještě pro jistotu zahulit. Jedinou jistotou se pak pro člověka často stává nejbližší místo k sezení nebo ležení, v horším případě je to nejbližší záchodová mísa. Nevolnost prožívaná druhý den však bude zapříčiněna pouze klesáním hladiny alkoholu v krvi a zvyšování hladiny jeho toxického metabolitu acetaldehydu. Jeho toxické působení na játerní buňky je možno zmírnit preventivním užitím esenciálních fosfolipidů, které jsou volně dostupné v lékárnách pod obchodním názvem Essentiale Forte. Opici ale nezaženou, jen ji trochu zmenší.

GHB a alkohol

Vhodný koktejl zejména pro ty, kteří plánují strávit oslavu v bezvědomí pod stolem, za humny ve sněhu, nebo v tom lepším případě na jednotce intenzivní péče v nejbližší nemocnici.

Extáze a alkohol

Většina extází je dostatečně silných na to, aby jediné co alkohol při tomto mixu umocní, byla nevolnost a bolesti hlavy při dojezdu. Akutním rizikem při intoxikaci extází a dalšími amfetaminy (speed, pervitin) je přehřádí organismu, kvůli nedostatečnému příjmu tekutin během dlouhých a často velice intenzivně prožívaných tanečků. Hradit alkoholem ztráty tekutin z rychlého dýchání, pocení jako při maratonu a slintání po přitažlivých sexuálních objektech v okolí, není příliš rozumné. Spolu s alkoholem je z těla vylučována i voda, tudíž riziko odvodnění a následného přehřátí organismu se při pití piva, vinných střiků, tequily nebo Red Bula s vodkou paradoxně zvyšuje.

LSD a alkohol

Mix s velice těžko odhadnutelným výsledným efektem. Za prvé proto, že dávka v tripech napuštěné kyseliny lysergové se pohyduje od stimulačních, přes halucinogenní až po egolytické (rozpouštějící ego) koncentrace. Za druhé proto, že účinek alkoholu i LSD na lidský mozek je velice komplexní a jejich vzájemná kombinace může mít s příjemně prokalenou party společné stejně mnoho jako Sahara s vodou.

Kokain a alkohol

Výsledný účinek koktejlu těchto dvou drog vyvolávajících fyzickou závislost, bude obdobný intoxikaci kokainem samotným. Snad jen nohy a jazyk se budou plést trochu jako v hospodě. Abstineční syndrom pak vznikne prostým součtem absťáku kokainového a alkoholového, tudíž nebude bolet pouze hlava a břicho tak jako po alkoholu, ale i klouby, svaly, plíce, slinivka, játra, žlučník, střeva, slezina, ledviny a části těla, o kterých dotčený jedinec neměl až do rozvoje abstinenčního syndromu ani tušení.

Opiáty a alkohol

Kombinace heroinu, braunu nebo opia s alkoholem se dá jinými slovy nazvat jako akcelerovaná sebevražda. Pro život, party a jakékoliv jiné oslavy krajně nevhodný mix.

zpět

© 2010 DROGMEM o.s.
Developed by futique boutique OIIO